Sıkça Sorulan Sorular

Uluslar Arası Sürücü Belgesi, Uluslar Arası Sürücü İzni ve Uluslar Arası Sürücü Dokümanı arasında ne fark vardır?


Hepsi de aynıdır, uluslar arası standartlara uygun olarak düzenlenmiş olan orijinal Sürücü Belgesinin bir çevirisidirler.

Uluslar Arası Sürücü Belgesi başvurusu yapmak amacıyla hangi belgeler gerekmektedir?


Çevrimiçi Başvuru Formumuzu doldurmalı ve fotoğrafınızı, imzanızı ve orijinal sürücü belgenizin bir kopyasını göndermelisiniz. Resminizi, imzanızı ve yurt içi sürücü belgenizin bir kopyasını doğrudan bilgisayarınıza yükleyebilir, çevrimiçi başvuru formumuzu doldururken basitçe "Göz at" seçeneğine tıklayabilir ve klasörünüzdeki dosyaları seçebilirsiniz.

Uluslar Arası Sürücü Belgesinin geçerlilik süresi ne kadardır?


Uluslar Arası Sürücü Belgesinin geçerlilik süresi 3 yıla kadardır. Geçerlilik süresini kendiniz seçebilirsiniz.

Sadece Uluslar Arası Sürücü Belgesi ile araç sürebilir miyim?


HAYIR, araç sürdüğünüz tüm zamanlarda orijinal sürücü belgeniz de olmalıdır.

Sürücü belgesi iptal edilmiş veya askıya alınmış bir kişi Uluslar Arası Sürücü Belgesi ile araç sürebilir mi?


Kesinlikle HAYIR, Uluslar Arası Sürücü Belgenize orijinal geçerli sürücü belgeniz de eşlik etmelidir.

Avustralya'da veya Afrika'da veya diğer herhangi bir ülkede hizmetinizden yararlanmak mümkün mü?


Dünyanın herhangi birülkesinde Uluslar Arası Sürücü Belgemiz için başvuruda bulunabilirsiniz. Uluslar arası ortaklarımız ve müşterilerimiz ile çevrimiçi olarak başarıyla çalışıyoruz.

Şu anda ülkemde bulunmuyorum, başvuru formuna hangi adresi yazmalıyım?


Orijinal sürücü belgenizdeki adresin aynısını yazmalısınız.

Orijinal sürücü belgemi kaybettim, Uluslar Arası Sürücü Belgesi için başvuruda bulunarak bu belge ile araç sürebilir miyim?


Cevap HAYIR, orijinal sürücü belgeniz olmadan Uluslar Arası Sürücü Belgesi için başvuruda bulunamaz ve bu belge ile araç süremezsiniz. Uluslar Arası Sürücü Belgesi ülkenizde geçerli bir sürücü belgesine sahip olduğunuzu teyit eden bir çeviridir. Eğer orijinal sürücü belgenizi kaybederseniz, Uluslar Arası Sürücü Belgesi teyit edeceği bir şey kalmaz, bu nedenle Uluslar Arası Sürücü Belgesi için başvurmamalısınız.

Orijinal sürücü belgemin son kullanma süresi 8 ay içerisinde dolacak, yine de Uluslar Arası Sürücü Belgesini kullanabilir miyim?


Orijinal sürücü belgeniz Uluslar Arası Sürücü Belgesini geçersiz kılar. Orijinal sürücü belgenizin son kullanma süresi doluncaya kadar 8 ay süreyle Uluslar Arası Sürücü Belgesini kullanabilirsiniz.

Uluslar Arası Sürücü Belgesinin düzenlenmesi için ne kadar zaman gerekmektedir?


Internet aracılığıyla sipariş verildiğinde gerekli bilgilerin alınmasından ve ücretin havalesinden itibaren 24 saat içerisinde Uluslar Arası Sürücü Belgesi düzenlenmiş olur. Çeşitli ülkelere ve şehirlere göndermenin 1 günden 6 güne kadar süre alabileceğine dikkat ediniz.

Hangi dillerdeki orijinal sürücü belgelerinin çevirisi yapılmaktadır?


İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Yunanca, Çince, Rusça, Almanca, İtalyanca, Türkçe ve Arapça.

Yurt dışında seyahat edebilmek maksadıyla bir Uluslar Arası Sürücü Belgesine ve uluslar arası standartlara uygun ulusal sürücü belgesine ihtiyacım yok, değil mi?


HAYIR, bu doğru değil. Birleşmiş Milletlerde imzalanmış olan uluslar arası karayolu trafiği anlaşmaları, bir taşıtı sürmek ve kiralamak için orijinal sürücü belgesinin uluslar arası çeviri ihtiyacını öngörmektedir. Uluslar arası taşıt sürme iznini düzenleyen birinci Birleşmiş Milletler karayolu trafiği konvansiyonu 19 Eylül 1949 tarihinde imzalanmıştır.

Bir Uluslar Arası Sürücü Belgesi kullanarak ceza puanlarından, para cezalarından, sürücü belgesinin askıya alınmasından vs. kaçınabilir miyim?


Kesinlikle HAYIR, kaçınamazsınız. Uluslar Arası Sürücü Belgesi ulusal sürücü belgesinin yerine geçmez.

Herhangi bir şekilde Uluslar Arası Sürücü Belgesi yalnız başına geçerli midir?


Uluslar Arası Sürücü Belgesi hiçbir şekilde yalnız başına geçerli olmayıp, ikamet edilen ülkede de geçerli değildir.